Lake Information

PLPOA Board Members

Officers  
President Sherry Trepp
President Elect-1st Vacant
Treasurer Don Meidinger
Secretary Patti Cosgriff
Past President Rocky Swanson
Past President Dave Majkrzak
Past President Karen Hart
Past President Jim Prondzinski
President Elect-2nd Vacant

 

Committees Chairs   Other Members
4th of July Celebration:
     Fireworks Nick Valentine   
     July 4th Activities Paul Horstmann   Janet Hustad and Mary Lystad
     Parking Rocky Swanson Skip Duemeland, Millie MacCloud, Janet Hustad, Patti & John Cosgriff
Communication:
     E-communications John Kruse  
     Web Site John Kruse  
       
Directory Aldie Kelsven 
Government Relations Gary Lawrence   Mitch Olson
Lake Clean Up Day  Bert McDonough   
Membership Committee Aldie Kelsven Karen Hart and Sue Hinsperger 
Natural Resources/COLA Dave Majkzrak   Fred Manuel
Nominating Julie Frendrichs Julie Frendrichs, Jim Sugahara and Miriam Donnan
Sailing Program Jeff Peltier
Sport Fishing Thomas Sherman  Don Meidinger
Event Planning Karen Hart  
Photographer Susan Furr  
Awards Helen Friend  
Bylaws Rocky Swanson Gary Lawrence, Helen Friend
 
Board Member Terms Expiring 2016
 Susan Furr Senn's Beach
Helen Friend Knollwood
Aldie Kelsven Ca Rosa
Mary Lystad Northland
Bert McDonough Lakeview
*Dave Majkrzak Midland II
Jeff Peltier Broadwater II
Thomas Sherman Haugen's Point
Chuck Solum Pelican Beach
   
Board Member Terms Expiring 2017
 Patti Cosgriff Fish Lake
Julie Friederichs Viken
Sue Hinsperger Beauty Bay
John Kruse Andersen Beach
Mitch Olson Broadwater I
*James Prondzinski Broadwater
*James Sugihara Haugen's Point
Nick Valentine Haugen's Point
 
   Board Member Terms Expiring 2018
Miriam Donnan Midland II
Skip Duemelan Pelican Point
*Karen Hart Pelican Beach
Janet Hustad Pelican Point
Paul Horstmann Broadwater II
Gary Lawrence Pelican Beach
Millie MacLeod Bowery
Fred Manuel Little Pelican
Don Meidinger Broadwater II
*Rocky Swanson Little Pelican
**Sherry Trepp Haugen's Point
   
 
** President
*  Past President
 
   

Membership Staff of Majors and Captains

Membership Chair Aldie Kelsven 218-532-7991
     Co-Chair Sue Hinsperger 218-532-2269
     Co-Chair Karen Hart 218-532-3613
Beach Name Beach Number Major  /  Captain
Area 1 Major  -  Anne Peltier 701-261-4550
Blyberg's Point   30 Loren Lee 218-556-3999
Haugen's Point   31 Sherry Trepp 218-863-5107
Knollwood          32 Helen Friend 218-863-3543
Beauty Bay       33 Sue Hinsperger 218-532-2269
Broadwater I    34 (21963 - 22219) Dennis Eliason 985-285-0738
Broadwater II 35 (21785 - 21961) Donna Schwan 218-532-3761
Broadwater III    36 (21511 - 21773) Chuck & Jackye Hewitt 701-261-1657
Area 2 Major  -  Bill Kelsven 218-532-7991
Cha Rosa         37 Kathy Oksendahl 218-371-6915
Summer Haven  38 Dale Hudson 218-532-7587
Andersen's        39 Erling Opskar 218-532-7380
Sunrise            40 Erling Opskar 218-532-7380
Lakeview          1 Bert McDonough 218-329-2547
Victory           2 Deb Rundle 218-532-2925
Area 3 Major  -   Karen Hart 218-532-3613
Pelican Beach    3 Karen Hart 218-532-3613
Engel's Addition  4 Jamie Herbold 218-532-7826
Erickson's Addition   5 Jamie Herbold 218-532-7826
Clearview          6 Sue Poolman 218-532-3593
Toussaint Heights    7 Marilyn Larson 218-532-2933
Martin Knoll       8 Mardy Martin 218-532-2353
Oak Grove         9 Diane Kaiser 218-532-3425
Elm                  10 Elizabeth Deardorff 480-510-9957
Kabicona          11 Cathy Merhiy 701-238-3127
Liberty Beach  12 Linda Hassoun 239-269-3371
Area 4a Major  - Susan Furr 218-532-2195
Bowery            13 Richard Neameyer 218-532-7490
Linden Park     14 Jay Hendrickson 651-470-4917
Senn's Beach 15 Terry Lantz 701-371-3578
Senn's Beach 15 Judy Dawson Einerson 218-532-2637
Area 4b Major  -  Skip Duemeland 218-532-5601
Gosslee         16 Kristin Briggs 218-532-5009
Pelican Point  17 Connie Horn 218-532-2330
Area 4c Major  -  Kevin Riley 218-532-2781
Killarney        18 Carolyn Honkola 218-532-2158
Sunlight Hills 19 Dave Gordon 218-532-2649
Newport      20 Kevin Riley 218-532-2781
Area 5 Major  -  Mary Pat Collins 218-532-2450
Robinswood  21 Mary Pat Collins 218-532-2450
Midland I  22 Mary Pat Collins 218-532-2450
Midland II    23 Elaine Geary 218-532-2137
Fitzgerald    24 Kevin Moug 218-532-3938
Viken Bay   25 Julie Friederichs 218-532-2911
Morningside  26 Bev Sturlaugen 218-532-7246
Area 6 Major  -  Dave Larson 218-532-7491
Proven      27 Dana Olson 218-532-7342
Northland     28 Arden Shores 218-532-3605
Mooring Stone 29 Mike Benson 701-361-8765
Area 7 Major  -  Peggy Severson 218-532-2753
Little Pelican  41 Peggy Severson 218-532-2753
Little Pelican  41 Mary Kava 701-219-0832
Little Pelican  41 Mary Swanson 218-532-3987
Area 8 Major  -  Gregg Jensen 701-238-0762
Fish Lake    42 Tom Carvell 218-863-2766
Fish Lake    42 Patti Cosgriff 218-793-7401
Fish Lake    42 Denise Lund Smith 320-808-1242
Fish Lake    42 Gregg Jensen 701-238-0762

 

Pelican Group of Lakes Improvement District Board

Jay Elshaug, Chairman Northland 701-388-8056
Paul Horstman, Vice-Chair Broadwater II 614-558-8019
Melody Jensen,  Secretary Fish Lake 701-238-0762
Arlan Swensen,  Treasurer Fish Lake 218-863-5130
Bill Kelsven Cha Rosa 218-532-7991
Bert McDonough Lakeview 218-329-2547
Suzanne Lervick Oak Grove 218-532-3546
John Kruse   Andersen 701-219-0465
Peggy Severtson      

Dunn Township Board

47979 East Lake Lizzie Road, Pelican Rapids, MN 56572   
David Johnson, Chairman/Road Supervisor  218-863-3313
Mike Johnson, Clerk 218-849-0501
Susan Pepelnjak, Treasurer              218-863-4495
Ross Herseth, Supervisor 612-239-5945
Charles Kvare, Supervisor 218-863-4464
Robert Dalman, Supervisor 218-863-8303
Duane Seifert,  Supervisor 218-863-5379
Dave Bulik, Canine Control Officer 218-847-2932
J.K.(Jeff) Stabnow, Township Engineer 218-770-1276

Srambler Township Board

18799 State Highway 34 Pelican Rapids, MN 56572
Dennis Carlblom, Chairman          218-532-2439
Susan Como, Clerk                                218-863-2090
David Pederson, Treasurer                             218-863-7327
Michael Johnson, Road Supervisor   218-863-4475
Bob Burgess, P & Z Supervisor 218-532-7624
James Lucking, P & Z  218-849-3452
David Ritchie, Property Supervisor 218-234-8666

County Officials

Wayne  Stein, Auditor/Treasurer                               Fergus Falls 218-998-8030
Brian Armstrong, Recorder                                      Fergus Falls 218-998-8140
Brian Schlueter, Sheriff                                          Fergus Falls 218-998-8555
David Hauser, County Attorney                              Fergus Falls 218-998-8400
Doug Walvatne, Assessor                                            Fergus Falls 218-998-8010
Richard West, Engineer                                                Fergus Falls 218-998-8470
Bill Kalar, Land and Resource Management             Fergus Falls 218-998-8095
Douglas A. Huebsch, Commissioner Dist. 1                   Sebeka 218-849-0843
Wayne D. Johnson, Commissioner Dist. 2              Pelican Rapids 218-863-7500
John Lindguist, Commissioner Dist.3                    Dalton 218-770-8864
Roger Froemming ,Commissioner Dist.4                 Parkers Prairie 218-338-9283
Lee Rogness, Commissioner Dist. 5                    Fergus Falls 218-770-7066
     

Planning Commission

District 1   Jack Rosenthal, Otter Tail 218-850-0207
                     Rod Boyer, Frazee 218-334-6636
District 2   Brent Frazier,  Pelican Rapids 218-850-3770
                     Richard Gabe, Detroit Lakes 218-532-5657
District 3   Bert Olson, Battle Lake 218-864-8982
                     David Wass,  Underwood 218-826-6235
District 4   Robert Schwartz, Wadena 218-631-1967
                     David Trites, Clitherall 218-864-5095
District 5   Loren Bailey,  Fergus Falls 701-219-9268
                     Rick Wilson, Fergus Falls 218-736-7197

U.S. Legislators

Sen. Amy Klobuchar (DFL)
D.C.: 302 Hart Senate Office Building, Washington, DC 20510
Ph: 202-224-3244 Fax: 202-228-2186
MN: Federal Office Building Fort Snelling, MN 55111
Ph: 612-727-5220 Fax: 612-727-5223
E-mail: senator@klobuchar.senate.gov

Sen. Al Franken (DFL)
D.C.: 320 Hart Senate Office Building Washington, D.C. 20510
Ph: 202-224-5641
MN: 60 East Plato Blvd, Suite 220, Saint Paul, MN 55107 Ph: 651-221-1016
E-mail: UNAVAILABLE? 

U.S. Rep. (7th District) Collin Peterson (DFL)
2159 Rayburn House Office Building Washington, D.C. 20515-2307
Ph: 202-225-2165 Fax: 202-226-2593 District Ph: 218-847-5056
E-mail: collin.peterson@mail.house.gov 

State Legislators

Representative Bud Nornes (R) District: 8A
Ph: 651-296-4946  rep.bud.nornes@house.mn
Interim: 22196 River Oaks Dr, Fergus Falls, MN  56527
Ph:  218-736-7777

Senator Bill Ingebrigtson (R) District 8
100 Rev. Dr. Martin Luther King Jr. Blvd St. Paul, MN 55155
Ph:  651-297-8063 
sen.bill.ingebrigtsen@senate.mn